pl logoPrace naukowców z trzech uczelni regionu lubelskiego znajdą zastosowanie w przemyśle. Politechnika Lubelska wspólnie z partnerami z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu i Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej otrzymała na ten cel blisko 3 mln zł. Środki pochodzą z projektu Inkubator Innowacyjności Plus finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W ciągu 2 lat zrealizowanych zostanie przez naukowców 15 prac przedwdrożeniowych, których efekty będą wprowadzone w przedsiębiorstwach. Chodzi o produkty i technologie, które pomogą w rozwiązywaniu aktualnych problemów firm z branż takich, jak: przemysł samochodowy, maszynowy, przetwórstwo rolno-spożywcze czy szeroko pojęta inżynieria środowiska i branża odnawialnych źródeł energii. Mogą one stać się również podstawą do założenia nowych spółek typu spin-off z udziałem uczelni.

- Nasze konsorcjum znalazło się w gronie 20 najlepszych zespołów zorientowanych na komercjalizację wyników badań naukowych. Docenieni zostaliśmy za dotychczasowe osiągnięcia oraz atrakcyjność naszych planowanych działań – mówi Paweł Chrapowicki, dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Lubelskiej.

- Będziemy zachęcać przedsiębiorców, aby inwestowali w nasze pomysły, a wtedy zyskają zarówno pracownicy uczelni, jak i firmy. Przede wszystkim nastąpi wzmocnienie współpracy między środowiskiem naukowym a otoczeniem gospodarczym. Wzrośnie promocja osiągnięć naukowych oraz zwiększy się ich wpływ na rozwój innowacyjności – przekonuje P. Chrapowicki.

Część środków naukowcy przeznaczą na ochronę praw własności intelektualnej, zakup materiałów i usług niezbędnych do zweryfikowania opracowanych rozwiązań oraz na promocję uzyskanych rezultatów wśród przedsiębiorstw. Opracują materiał zastępujący kość. Naukowcy z PL w międzynarodowym konsorcjum. Blisko 1,5 mln euro otrzymało międzynarodowe konsorcjum badawcze na zaprojektowanie materiału kościozastępczego z wykorzystaniem nanocząstek przy użyciu plazmy nietermicznej.

W skład interdyscyplinarnego zespołu wchodzą naukowcy z Polski, Belgii, Hiszpanii i Luksemburga. Stronę polską reprezentują Politechnika Lubelska (Zakład Technologii Plazmowych i Energii Odnawialnej Instytutu Elektrotechniki i Elektrotechnologii) oraz Uniwersytet Medyczny w Lublinie (Katedra Biochemii i Biotechnologii Wydziału Farmaceutycznego). Zaplanowane badania stanowią nowe podejście modyfikacji biomateriałów z wykorzystaniem plazmy niskotemperaturowej w medycynie regeneracyjnej.
Efektem projektu jest opracowanie i wyodrębnienie oryginalnego materiału kościozastępczego. Pozwoli on poprawić proces gojenia kości poprzez ograniczenie tworzenia się zwłóknień w obrębie biomateriału oraz przyspieszenie procesu regeneracji w miejscu implantacji. Do testów zostanie wykorzystana niskotemperaturowa plazma, która ma działanie odkażające i aktywujące nanomateriały.

Więcej na temat Politechniki Lubelskiej znajdziesz tutaj.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->