Komputer kwantowy pracujący z szybkością myśli i wykorzystujący zasady informacji kwantowej istnieje na razie w fantastyce naukowej. Jednak już teraz informacja kwantowa wykorzystywana jest w super bezpiecznym szyfrowaniu przesyłanych danych. Światowej sławy potęgą w tej dziedzinie fizyki jest Uniwersytet Gdański. Wykładowcy Instytutu Fizyki Teoretycznej i Astrofizyki  publikują w najbardziej renomowanych czasopismach naukowych takich jak: Nature czy Physical review. Studenci mają szansę testowania formuł opartych na mechanice kwantowej a wykorzystywanych w kwantowej informacji w unikalnej Pracowni Informacji Kwantowej w Instytucie Fizyki Doświadczalnej w trakcie kursowych zajęć dydaktycznych.


Fizyka jest niezwykle ciekawą nauką. Wydawać by się mogło, że nie zostało nic do odkrycia w naukach przyrodniczych. Tymczasem nie ma fundamentalnej zgody naukowców na najbardziej podstawowe definicje nauk ścisłych. Nie wiemy bowiem czym jest materia, czym jest energia oraz na czym polegają ich przemiany. Zjawiska fizyczne tłumaczy bowiem wiele różnych, pozostających ze sobą w sprzeczności, teorii. Jedne lepiej opisują świat rozpatrywany w wielkich skalach, inne dobrze charakteryzują prawa związane z cząstkami elementarnymi. Zapraszamy do lektury!


Młody odkrywca, kandydat na Fizykę

Wśród młodzieży szkół średnich ujawniają się nierzadko bardzo ciekawe i wyjątkowe talenty. Bez wątpienia jednym z nich jest talent naukowy. W jaki sposób może on się przejawiać? Raczej nie można wiązać go z byciem przysłowiowym "dobrym uczniem" z bardzo dobrymi ocenami na świadectwach. Jeżeli potrafisz rozwiązywać zadania w sposób niestandardowy, interesują Cię najnowsze zdobycze nauki i nie poprzestajesz w ich odkrywaniu na filmach dokumentalnych, można śmiało powiedzieć, że powinieneś zastanowić się nad poświęceniem kilku najbliższych lat nauce przedmiotów ścisłych. Wybór pomiędzy chemią i fizyką może być bardzo trudny. Tak czy inaczej, na Fizyce poznasz chemię, a na Chemii fizykę.

Początki bywają trudne, a więc perypetie początkujących studentów kierunku Fizyka

Przed fizykami daleka droga do ujęcia wszystkich obserwowalnych zjawisk za pomocą jednej teorii, być może weźmiesz udział w tych poszukiwaniach? Największe odkrycia są nadal przed naukowcami! Osoby, które wybrały studia fizyczne jedynie w oparciu o wiedzę, pochodzącą ze szkoły średniej, mogą znaleźć się na początku studiów w dość specyficznych kłopotach. Fizyka jako kierunek studiów to nie jedna, spójna dziedzina. Na tę naukę składa się kilkanaście różnych, bardzo istotnych przedmiotów. Prawdziwy problem polega na tym, że w kolejnych latach, studenci muszą wielokrotnie udowadniać, że potrafią łączyć wiedzę z różnych dyscyplin fizycznych i używać jej do rozwiązywania problemów badawczych. Jeżeli chcesz poznać nazwy przedmiotów, przejrzyj dokładnie strony internetowe wybranej przez Ciebie uczelni. Z pewnością znajdziesz tam odpowiedni program studiów.

Magister Fizyki poszukuje pracy

I przy odpowiednim podejściu znajduje ją. Pierwszy krok to decyzja, czy kontynuować naukę na studiach doktoranckich i starać się o pracę na uczelni, czyli wybrać karierę naukową. Poza uczelniami możliwość takiej pracy dają ośrodki naukowe i badawcze, nie tylko w Polsce, np. CERN (Europejska Organizacja Badań Jądrowych). Ci, którzy czują powołanie do przekazywania wiedzy, mogą zostać nauczycielami w szkołach. Obecnie rośnie potrzeba popularyzowania nauki i przekazywania jej w przystępny sposób. Powstają interaktywne centra naukowe, wystawy, taką funkcję pełnią też media popularnonaukowe. Inną drogą jest praca w przemyśle różnych branż, np. medycznym i technologicznym. Tam w laboratoriach fizycy zajmują się zastosowaniem tej nauki w rozwiązaniach technicznych,

Fizyk to zwykle osoba, która obdarzona jest zdolnościami analitycznymi, potrafi przewidywać, zna matematykę i statystykę oraz nie ma problemu z zaawansowaną obsługą narzędzi informatycznych. Te umiejętności sprawiają, że może rozpocząć bardzo ciekawą karierę w wielu branżach, wystarczy tylko uwierzyć w siebie i mieć odwagę próbować!
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->