Studia medyczne

medyczneBiologia i chemia to klucz do tej grupy. Którykolwiek kierunek stąd wybierzesz powinna charakteryzować Cię chęć niesienia pomocy. Znajdziesz tu między innymi dietetykę, farmację, pielęgniarstwo, kierunek lekarski, a nawet weterynarię.

  

Pochłanianie ogromnej ilości wiedzy na kierunkach medycznych nie dziwi nikogo. A to dlatego, że kończąc taki kierunek, bardziej lub mniej bezpośrednio, bierzesz odpowiedzialność za czyjeś życie. Żeby móc podjąć wyzwanie należy dokonać wszelkich starań by w trakcie studiów nie pominąć niczego. Wieloletni trud nie idzie w zapomnienie. Osoby kończące tego typu kierunki, niosą pomoc drugiemu, a tym samym cieszą się społecznym podziwem. Zawody jakie można zdobyć po kierunkach z tej grupy obarczone są ogromną odpowiedzialnością.
Współczesne laboratorium medyczne to wielki i samodzielny organizm. Oczywiście nie funkcjonuje w oderwaniu od prac szpitalnego personelu medycznego. Warto jednak wiedzieć, że dawno minęły już czasy, w których sprzęt laboratoryjny to mikroskop i kilka odczynników. Dzisiejsze pracownie analityczne to skomputeryzowane i wyposażone w najnowocześniejsze technologie laboratoria. Wraz z opisanymi tu przemianami, znacznemu wzrostowi uległy wymagania stawiane kandydatom do pracy w tego typu placówkach. Studia w zakresie analityki medycznej to świetny pomysł na medyczny zawód przyszłości.

Słuchacze kierunku Audiofonologia zostaną wyposażeni w szerokie spektrum umiejętności analizy narządu słuchu i równowagi oraz dowiedzą się o neurologicznych uwarunkowaniach rozwoju procesu komunikatywnego i poznawczego. Dodatkowo zapoznają się z techniką medyczną, która sprzyja diagnozowaniu aparatu słuchu i równowagi, będą operować programami testującymi słuch. Należy pamiętać o tym, że kandydatom przyda się rozszerzona wiedza z zakresu anatomii człowieka, a także fizyki. Jeśli więc jesteś umysłem ścisłym, a w przyszłości chciałbyś prowadzić terapie - to jest to kierunek dla Ciebie!

Biotechnologia medyczna jest względnie nowym i jeszcze mało znanym kierunkiem na uczelniach wyższych w Polsce, a jest to dyscyplina, która z całą pewnością rozwija się w zawrotnym tempie. Do najważniejszych zadań biotechnologii medycznej zalicza się wczesne diagnozowanie chorób, wykrywanie wad genetycznych i rozwojowych, badania nad hodowlą komórek. Dodatkowo, biotechnologia skupia się na rozwoju nowoczesnych metod i systemów analitycznych, a także diagnostyki i terapii chorób zakaźnych. Znalazła ona również zastosowanie w opracowywaniu materiałów biomedycznych nowej generacji.

Niektóre choroby, które zagrażają społeczeństwu noszą miano cywilizacyjnych. Jedną z najbardziej dotkliwych jest prawdziwa epidemia otyłości. Nawet w dzisiejszych czasach stosunkowo niewielu ludzi uważa ją za zagrożenie, tymczasem nadwaga może być podłożem i przyczyną licznych chorób narządów wewnętrznych, układu krwionośnego i serca. Niestety statystki ilustrujące problemy zdrowotne społeczeństwa, pomimo wielu kampanii prozdrowotnych, stale rosną. Wobec zarysowanych tu problemów nietrudno wyobrazić sobie, że dietetyk w dzisiejszych czasach nie narzeka na brak pracy!

Elektroradiologia jest dyscypliną wiedzy związaną z wykonywaniem procedur radiologicznych, badań obrazowych, procedur radioterapii i medycyny nuklearnej. Rozwijająca się dynamicznie gałąź nauki jaką jest elektroradiologia sprzyja dobrym perspektywom na rynku pracy dla absolwenta, który posiada szerokie umiejętności nadzoru i obsługi aparatury radiodiagnostycznej, radioterapeutycznej i elektromedycznej. Studenci zdobywają wiedzę ogólną z zakresu nauk medycznych i fizycznych oraz wiedzę szczegółową z zakresu elektroradiologii. Zapraszamy do dalszej lektury!

Farmacja to inaczej mówiąc wiedza o lekach. Warto zwrócić uwagę, że nie ogranicza się ona jedynie do produktów pochodzenia syntetycznego. Istotną część wiedzy farmaceuty stanowi także głęboka znajomość leków biologicznych i naturalnych składników preparatów leczniczych oraz kosmetyków. Studia farmaceutyczne oparte są na gruntownej znajomości chemii i biologii. Farmaceuta musi znać nowoczesne technologie wytwarzania leków, nie zapominając o metodach tradycyjnych. Jeżeli chcecie dowiedzieć się nieco więcej o tym kierunku studiów, zapraszamy do lektury odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

Ukończenie fizjoterapii można uznać za poważny sukces życiowy. Po pierwsze, studia nie należą do prostych, łatwych i przyjemnych. Po drugie, aby pomyślnie ukończyć naukę, trzeba wielu godzin praktyk i opieki nad pacjentami. Fizjoterapia to kierunek dla osób z powołaniem, którym nie straszny jest kontakt z innymi, potrafią porozumieć się z każdym, a także ich wiedza w zakresie anatomii człowieka jest na wysokim poziomie. Po trzecie, absolwent tego kierunku ma bardzo szerokie możliwości wyboru pracy zawodowej i rozwoju. Chcesz wiedzieć więcej?

Fizyka medyczna to dział fizyki wykorzystujący metody fizyczne w zastosowaniach medycznych (diagnostyka, terapia, rehabilitacja). Studia na kierunku Fizyka Medyczna umożliwiają wykształcenie wykwalifikowanej kadry, która znajduje zatrudnienie w państwowych i prywatnych placówkach służby zdrowia. Absolwenci fizyki medycznej znajdą pracę w ośrodkach onkologicznych oraz w innych placówkach służby zdrowia, w których coraz częściej w nowoczesnej diagnostyce i terapii medycznej wykorzystuje się spektroskopię jądrową i rentgenowską, rezonans magnetyczny oraz pola magnetyczne i mikrofale.

Studia na kierunku Higiena dentystyczna przygotowują do wykonywania zabiegów higieniczno-profilaktycznych pod kierunkiem lekarza stomatologa, na przykład dokonywania bieżących przeglądów uzębienia, wykonywania zabiegów profilaktycznych i kosmetycznych uzębienia, samodzielnego prowadzenia stomatologicznej oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia jamy ustnej, samodzielnej pracy promocyjno-oświatowej wśród rodziców i opiekunów dzieci przedszkolnych i szkolnych. Dlaczego warto wybrać ten kierunek studiów? Aby dowiedzieć się więcej, zapraszamy do lektury!

Trudno o bardziej interdyscyplinarne, a więc wielodziedzinowe studia. Inżynier biomedyczny to człowiek, który musi gruntownie znać problematykę medyczną, techniczną w zakresie elektroniki, mechaniki precyzyjnej, informatyczną oraz być specjalistą w dziedzinie różnego rodzaju urządzeń medycznych wspomagających pracę diagnostyczną i terapeutyczną. Tak wiele dyscyplin ogniskuje się wokół jednego celu: dostarczenia szpitalom i klinikom coraz lepszych, bardziej efektywnych i skutecznych środków technicznych przeznaczonych do wykonywania czynności medycznych. 

Studia na Kierunku lekarskim to prawdziwa jazda po bandzie. W ciągu pięciu lat student musi opanować anatomię człowieka, fizjologię, farmację, histologię czy immunologię, nie wspominając o rozległej wiedzy o chorobach i ich diagnostyce. Do tego student w trakcie nauki musi poznać warunki i specyfikę pracy praktycznie wszystkich jednostek medycznych szpitala klinicznego, zdawać egzaminy i zaliczenia w laboratoriach, prosektorium oraz na salach operacyjnych. Jako przedstawiciel nauk ścisłych musi także wykazać się talentem humanistycznym. Dlaczego?

Badania pokazują dość jednoznacznie, że najwyższy wskaźnik sukcesu rekrutacyjnego na kierunki medyczne osiągają ci uczniowie szkół średnich, którzy już od pierwszych semestrów przyjmują jasno określone cele. Osoba, która już w pierwszej klasie szkoły średniej zdecyduje się na wybór studiów lekarskich zwiększa swoje szanse, ponieważ uczy się w sposób świadomy i selektywny. Zdobywa jak najwyższe oceny z języków obcych i przedmiotów przyrodniczych, które zwykle są brane pod uwagę przez komisje rekrutacyjne. Studenci kierunków lekarskich nierzadko mają na koncie poprawkową maturę.

Kosmetolog to osoba, której zadaniem jest dbałość o piękno i atrakcyjny wygląd ludzkiego ciała. Podczas gdy dermatolog koncentruje się na zdrowiu, działania kosmetologa prowadzą o wiele dalej. Służą one unikaniu efektów starzenia, pielęgnacji włosów, skóry i paznokci oraz ogólnej dbałości o kondycję wizerunku klientów. Zależności pomiędzy medycyną i kosmetologią najpełniej przejawiają się, gdy spojrzymy na programy studiów obu tych dziedzin. Znajdziemy tam podobne przedmioty w zakresie fizjologii, chemii, biologii, farmakologii i dermatologii.

Studia na kierunku Logopedia ogólna i kliniczna uczą podstawowych metod i technik badań logopedycznych, których celem jest wskazanie dzieci z wadami wymowy. Studenci podczas zajęć poznają zasady opisywania i kwalifikacji wad wymowy oraz usprawniania narządów artykulacyjnych i usuwania wad wymowy. Zapoznają się również z zasadami współpracy z lekarzem, psychologiem i pedagogiem w celu ustalania metod i trybu postępowania terapeutycznego w zakresie komunikacji (werbalnej i niewerbalnej). Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do dalszej lektury!

Studia na kierunku Logopedia z audiologią pozwalają na uzyskanie wiedzy na temat diagnozowania i korekty zaburzeń mowy, przygotowują również do pracy z osobami z zaburzeniami słuchu. Absolwent studiów powinien być przygotowany do diagnozowania i prowadzenia terapii zaburzeń mowy i słuchu na poziomie poradnictwa ogólnego w placówkach oświatowych (przedszkolach, masowych szkołach podstawowych i gimnazjach) i placówkach służby zdrowia typu ambulatoryjnego (poradnie logopedyczne, poradnie audiologiczne, foniatryczne, otolaryngologiczne), domach pomocy społecznej.

Słuchacz kierunku Optometria uzyska wiedzę w zakresie biologiczno-chemicznych podstaw nauk o zdrowiu, pozna podstawowe zagadnienia biologii molekularnej oraz podstawowe zagadnienia chemii fizycznej, nieorganicznej i organicznej. Zaznajomi się z budową anatomiczną, będzie potrafił opisać budowę histologiczną narządów wewnętrznych oraz podstawowe funkcje fizjologiczne człowieka. Będzie potrafił opisać materiały i metody stosowane do obróbki elementów optycznych, szkieł okularowych oraz soczewek kontaktowych. Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj dalej!

Pielęgniarstwo jest bardzo popularnym kierunkiem studiów. Często ujmowane jest jako jedna z dziedzin medycznych. Czym różni się zatem praca pielęgniarska od wykonywania obowiązków lekarskich? W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że lekarz koncentruje się na chorobie. Pielęgniarka skupia natomiast swoją uwagę na chorym. W jaki sposób zdobyć możliwość wykonywania tego zawodu? Należy ukończyć specjalistyczne studia. Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, dotyczące studiów na kierunku Pielęgniarstwo, zapraszamy do lektury tego tekstu!

Opieka położnicza niezbędna jest w trakcie wszystkich faz ciąży. Począwszy od pierwszych miesięcy, w których matka adaptuje się do swojej nowej roli, poprzez trudny czas porodu, aż po okres połogu, w którym matka cieszy się nowo narodzonym dzieckiem i wraca do dobrej kondycji. Tak wszechstronne działania wymagają znacznej wiedzy medycznej, doświadczenia i umiejętności. Nie bez znaczenia są też zdolności interpersonalne. Holistyczne podejście do pacjenta zakłada bowiem, że opieka nad nim nie polega jedynie na zabiegach medycznych, ale także na zaspokojeniu potrzeb wyższego rzędu.

Studia w zakresie ratownictwa medycznego przygotowują do podejmowania działań mających na celu ratowanie ludzkiego życia. Tak wąski zakres funkcji gwarantuje ich wysoką jakość oraz niezawodność ratowników medycznych w wykonywaniu realizowanych przez nich czynności. Niech Was jednak nie zmyli ten wstęp. Od ratownika medycznego wymaga się całego przekroju ogólnej wiedzy medycznej oraz eksperckiej wiedzy w zakresie procedur ratujących ludzkie życie. Ratownik jest więc wysoko wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia, którego obowiązkiem jest nierzadko działanie pod presją czasu w stresujących sytuacjach.

Technik dentystyczny posiada kwalifikacje do wykonywania robót techniczno-dentystycznych, polegających na przygotowaniu i obróbce protez dentystycznych w pracowni protetycznej. Są to studia osób, które chcą związać na stałe ze stomatologią. Jest to świetne uzupełnienie kierunku lekarsko-dentystycznego, choć technika dentystyczna sama w sobie. Absolwenci mogą pracować pracowniach techniczno-dentystycznych, a także tych zajmującymi się protetyką i ortodoncją. Jakie treści są realizowane w ramach programu studiów? Aby dowiedzieć się czegoś więcej zapraszamy do dalszej lektury!

Terapia zajęciowa jest kierunkiem umiejscowionym w zakresie nauk medycznych, nauk o zdrowiu, nauk o kulturze fizycznej i w zakresie nauk społecznych. Zajmuje się wieloaspektową rehabilitacją, poprawą dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego osób i grup społecznych, poprzez wsparcie uczestnictwa w zajęciach, które zostały uznane przez osobę lub grupę społeczną jako mające wartość i znaczenie. Kandydat na studia powinien lubić pomagać ludziom, mieć dużo empatii i ciepła, potrafić rozmawiać, słuchać i zrozumieć potrzeby drugiej osoby. Zainteresowany?

Celem studiów jest zapewnienie studentom wiedzy ogólnej w zakresie podstaw nauk ścisłych, fizyki, matematyki, technologii informatycznych i chemii, a także biologii oraz podstawowej, niezbędnej wiedzy w zakresie nauk medycznych. Uzyskana wiedza zapewni umiejętność interdyscyplinarnego łączenia metod i idei z różnych, wymienionych dziedzin, obsługi aparatury badawczej oraz stosowania narzędzi nauk matematyczno-przyrodniczych w problemach biofizycznych i/lub biomedycznych, ze szczególnym uwzględnieniem pracy w zespołach interdyscyplinarnych oraz komunikacji z personelem medycznym.

Posługując się bardzo dużym uogólnieniem można stwierdzić, że medycyna wykorzystuje dane statystyczne do opracowywania procedur leczenia chorób, które zdarzają się pojedynczym pacjentom. Takie patrzenie w zasadzie wyklucza możliwość interpretacji danych, która pozostałaby skoncentrowana na zdrowotnych problemach całych społeczeństw, dlatego od niedawna można zauważyć intensywny rozwój kierunku Zdrowie publiczne, który chcemy dla Was scharakteryzować. Zdrowie publiczne jako kierunek studiów nie skupia się na chorobie jednego pacjenta, a skupiskach chorób. 

Celem kształcenia i zdobywania wiedzy w zakresie zdrowia środowiskowego jest przygotowanie specjalistów w tej dziedzinie, którzy wykażą się umiejętnością identyfikacji problemów w dziedzinie środowiskowych zagrożeń zdrowia, znajomością metod eliminacji i ograniczania narażenia na szkodliwe czynniki środowiskowe, wdrażania skutecznego zapobiegania niekorzystnym zdrowotnym skutkom środowiskowych zagrożeń zdrowia, komunikowania o ryzyku. Zdobycie specjalizacji umożliwia prowadzenie badań problemów zdrowia środowiskowego oraz prowadzenia szkoleń specjalistycznych.

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->