Jeżeli jesteś humanistą z krwi i kości szukającym ciekawych studiów, to nie możesz przegapić okcydentalistyki. Nowy kierunek wyrósł tuż pod twoim nosem. Polska jest jedynym krajem w Europie (a może i na świecie), który oferuje tego typu studia. Czym jest okcydentalistyka? Najprościej rzecz ujmując to wiedza na temat Cywilizacji Zachodu, jej historii, kultury, sztuki, wierzeń, obyczajów, osiągnięć, wpływów, wzlotów i upadków. Możesz się z nią zapoznać w formie przystępnej i atrakcyjnej zarazem. Okcydentalistyka to studia nowatorskie pod wieloma względami. Dlaczego?

Po pierwsze dlatego, że kształcą kompleksowo i wielowymiarowo, łącząc różne dziedziny humanistyki w jedną spójną całość. Po drugie dają możliwość rzetelnej i krytycznej analizy zjawisk zachodzących na przestrzeni wieków w zachodniej części świata. Po trzecie pozwalają poznawać mechanizmy będące wytworem zachodniej cywilizacji, a funkcjonujące do dziś w wielu dziedzinach życia. Po czwarte umożliwiają przełożenie wiedzy na praktykę i zdobycie umiejętności, bardzo cenionych na rynku pracy. Wreszcie zachęcają do ciągłego rozwoju oraz kreatywności. Co zrobić, żeby dostać się na te studia? No, najpierw musisz jak najlepiej zdać maturę! Preferowane przedmioty to: język polski, historia, wiedza o społeczeństwie, matematyka oraz język nowożytny. Dodatkowe "bonusy" zyskasz za historię sztuki, język łaciński i kulturę antyczną, język grecki i kulturę antyczną, drugi język obcy nowożytny. Jak widzisz studia otwierają swe podwoje nie tylko dla miłośników przedmiotów humanistycznych. Umysłom ścisłym także jest z okcydentalistyką po drodze.

W trakcie studiów:
Zastanawiasz się, jak wyglądają studia? No cóż, gwarantuję ci, że na pewno nie będziesz się nudzić. Zajęcia to miks teorii z praktyką, istny kogel-mogel naukowy. Z jednej strony filozofia, historia, religioznawstwo, sztuka, etnografia, archeologia, z drugiej zaś grafika, design, komunikacja interpersonalna, muzyka, elementy gier i zabaw. Większość zajęć w postaci debat, warsztatów i dyskusji. Zaliczenia zaś w formie projektów! Brzmi strasznie? Spokojnie, naprawdę nie ma się czego bać. Jeśli masz otwarty umysł i chcesz rozwijać swoje zainteresowania, śmiało otwieraj drzwi z napisem "okcydentalistyka". Za nimi spotkasz wspaniałych wykładowców, którzy opowiedzą ci np. o paleografii, dyplomatyce i heraldyce; zaprzęgną twój umysł do pracy na najwyższych obrotach, ale także dadzą duuużo swobody. Bo na okcydentalistyce to ty wybierasz przedmioty, których najbardziej chcesz się uczyć!

Po studiach:
No dobrze, a co potem? Po studiach czeka cię wiele możliwości. Możesz zostać sławnym dyplomatą, lub politykiem. Możesz pracować w mediach, jako specdziennikarz, znający świat zachodni jak własną kieszeń. Możesz zatrudnić się w instytucjach kulturalnych, organizować wystawy, projekcje, panele dyskusyjne, itp. Możesz wreszcie pracować dla wielkiego koncernu,
prowadzącego interesy z Zachodem. Możesz robić tysiąc innych rzeczy! Wszystko oczywiście zależy od twoich predyspozycji, zdolności, zaangażowania i odrobiny szczęścia. Okcydentalistyka to doskonały wybór. Uwierz mi, na inne studia szkoda zachodu!
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->