phoca_thumb_s_archeologia1Na ludzkie szczątki sprzed 4 tys. lat natrafili archeolodzy na Lubelszczyźnie; kości zostały znalezione na polu w miejscowości Rogalin Dolny, gdzie rozwijała się niegdyś tzw. kultura strzyżowska. Dokładne badania miejsca znaleziska zostaną przeprowadzone w kwietniu. Kości, paciorki i ceramika znalezione w Rogalinie trafiły do Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie. 

"Po ich badaniu będziemy mogli podjąć dalsze prace wykopaliskowe - powiedział Bartłomiej Bartecki, archeolog z Muzeum im. Ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie. 

W Rogalinie znalezione zostały fragmenty czaszki i kości klatki piersiowej, a w ich bezpośrednim sąsiedztwie paciorki fajansowe, fragment igły kościanej i kawałki ceramiki. 

Znalezione szczątki są prawdopodobnie pozostałością po pochówku tzw. kultury strzyżowskiej, która rozwijała się wzdłuż rzeki Bug ok. 4 tys. lat temu. Ludzie tej kultury układali swoich zmarłych na wznak w płaskich, jamowych grobach. Wyposażano ich w ozdoby z muszli, fajansu lub miedzi, a także w wyroby krzemienne, kościane i ceramiczne. 

Archeolodzy przypuszczają, że szczątki znalezione w Rogalinie Dolnym mogły zostać wydobyte na powierzchnię przez poszukiwacza skarbów. "Nie natrafiliśmy bowiem na elementy ozdób miedzianych, o których istnieniu świadczy charakterystyczny zielony nalot znajdujący się na znalezionych fragmentach kości" - powiedział Bartecki. 

Pierwsze ślady osadnictwa kultury strzyżowskiej odnaleziono w latach 60. XX wieku w okolicach Strzyżowa niedaleko Hrubieszowa. JBN 

źródło: PAP - Nauka w Polsce
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->